2022 BAFTA Mükafatları Adayları Belirli Oldu

0

İngiliz Sinema ve Televizyon Sanatları Akademisi’nin yerli ve memleketler arası sinemalara her yıl verdiği mükafatlar için yeni adaylar açıklandı. 2008 ve 2016 yılları ortasında Londra’nın merkezinde Royal Opera House’da düzenlenen merasimler, 12 Şubat 2017’den itibaren artık Londra’daki Royal Albert Hall’da yapılmaya devam ediyor.

Bugün ise geçtiğimiz saatlerde 2022 BAFTA mükafatları adayları aşikâr oldu. 13 Mart 2022’de gerçekleşecek olan 2022 BAFTA ödüllerinde her kısımda birinciler mükafatlarını alacak. Bu aktifliğin en çok ses getiren imali ise Dune olacak üzere görünüyor. Gelin daima birlikte bu içeriğimizde aktifliğin adaylarının listesine bakalım.

En çok adaylık alan sinema Dune oldu

2022 BAFTA mükafatları adaylarında birçok alanda aday gösterilen Dune; 22 Ekim 2021 yılında beyazperdede izleyicileri ile buluştu ve geçtiğimiz yılın en çok ses getiren sinemalardan oldu. Dune’un aday olarak gösterildiği alanlardan birkaçı şöyle; en yeterli sinema, en güzel özel görsel efektler, en düzgün uyarlama senaryo, en âlâ kurgu, en güzel ses…

2022 BAFTA mükafatları aday listesi

En yeterli sinema

  • Belfast
  • Don’t Look Up
  • Dune
  • Licorice Pizza
  • The Power of the Dog

Harika ingiliz sineması

  • After Love
  • Ali & Ava
  • Belfast
  • Boiling Point
  • Cyrano
  • Everybody’s Talking About Jamie
  • House of Gucci
  • Last Night in Soho
  • No Time to Die
  • Passing

İngiliz bir müellif, direktör ya da üretimci tarafından yapılan en güzel çıkış

  • After Love – Aleem Khan (yazar/yönetmen)
  • Boiling Point – James Cummings (yazar)
  • Hester Ruoff (yapımcı)
  • The Harder They Fall – Jeymes Samuel (yazar/yönetmen)
  • Keyboard Fantasies – Posy Dixon (yazar/yönetmen)
  • Liv Proctor (yapımcı)
  • Passing – Rebecca Hall (yazar/yönetmen)

İngilizce olmayan en düzgün sinema

  • Drive My Car
  • The Hand Of God
  • Parallel Mothers
  • Petite Maman
  • The Worst Person In The World

En güzel belgesel

  • Cow
  • Flee
  • The Rescue
  • Summer Of Soul

En uygun animasyon

  • Encanto
  • Flee
  • Luca
  • The Mitchells Vs The Machines

En güzel direktör

  • After Love – Aleem Khan
  • Drive My Car – Ryûsuke Hamaguchi
  • Happening – Audrey Diwan
  • Licorice Pizza – Paul Thomas Anderson
  • The Power Of The Dog – Jane Campion
  • Titane – Julia Ducournau

En uygun özgün senaryo

  • Being The Ricardos – Aaron Sorkin
  • Belfast – Kenneth Branagh
  • Don’t Look Up – Adam McKay
  • King Richard – Zach Baylin
  • Licorice Pizza – Paul Thomas Anderson

En âlâ uyarlama senaryo

  • CODA – Siân Heder
  • Drive My Car – Ryûsuke Hamaguchi
  • Dune – Denis Villeneuve
  • The Lost Daughter – Maggie Gyllenhaal
  • The Power Of The Dog – Jane Campion

En düzgün bayan oyuncu

  • Lady Gaga – House of Gucci
  • Alana Haim – Licorice Pizza
  • Emilia Jones – CODA
  • Renate Reinsve – The Worst Person In The World
  • Joanna Scanlan – After Love
  • Tessa Thompson – Passing

En yeterli erkek oyuncu

  • Adeel Akhtar – Ali & Ava
  • Mahershala Ali – Swan Song
  • Benedict Cumberbatch – The Power Of The Dog
  • Leonardo DiCaprio – Don’t Look Up
  • Stephen Graham – Boiling Point
  • Will Smith – King Richard

En âlâ yardımcı bayan oyuncu

  • Catriona Balfe – Belfast
  • Jessie Buckley – The Lost Daughter
  • Ariana DeBose – West Side Story
  • Ann Dowd – Mass
  • Aunjanue Ellis – King Richard
  • Ruth Negga – Passing

En âlâ yardımcı erkek oyuncu

  • Mike Faist – West Side Story
  • Ciaran Hinds – Belfast
  • Troy Kotsur – CODA
  • Woody Norman – C’mon C’mon
  • Jesse Plemons – The Power Of The Dog
  • Kodi Smit-McPhee – The Power Of The Dog

En yeterli orjinal sinema müziği

  • Being The Ricardos – Daniel Pemberton
  • Don’t Look Up – Nicholas Britell
  • Dune – Hans Zimmer
  • The French Dispatch – Alexandre Desplat
  • The Power Of The Dog – Jonny Greenwood

En yeterli casting

  • Boiling Point – Carolyn McLeod
  • Dune – Francine Maisler
  • The Hand Of God – Massimo Appolloni
  • Annamaria Sambucco
  • King Richard – Rich Delia
  • Avy Kaufman
  • West Side Story – Cindy Tolan

En düzgün Sinematografi

  • Dune – Greig Fraser
  • Nightmare Alley – Dan Laustsen
  • No Time To Die – Linus Sandgren
  • The Power Of The Dog – Ari Wegner
  • The Tragedy Of Macbeth – Bruno Delbonnel

En güzel kurgu

  • Belfast – Úna Ní Dhonghaíle
  • Dune – Joe Walker
  • Licorice Pizza – Andy Jurgensen
  • No Time To Die – Tom Cross
  • Elliot Graham
  • Summer Of Soul (Or, When The Revolution Could Not Be Televised) – Joshua L Pearson

En düzgün üretim tasarımı

  • Cyrano – Sarah Greenwood
  • Katie Spencer; Dune – Patrice Vermette
  • Zsuzsanna Sipos; The French Dispatch – Adam Stockhausen
  • Rena DeAngelo; Nightmare Alley – Tamara Deverell
  • Shane Vieau; West Side Story – Adam Stockhausen
  • Rena DeAngelo

En güzel kostüm tasarımı

  • Cruella – Jenny Beavan
  • Cyrano – Massimo Cantini Parrini
  • Dune – Robert Morgan
  • Jacqueline West; The French Dispatch – Milena Canonero
  • Nightmare Alley – Luis Sequeira

En güzel makyaj ve saç tasarımı

  • Cruella – Nadia Stacey
  • Naomi Donne
  • Cyrano – Alessandro Bertolazzi
  • Siân Miller; Dune – Love Larson
  • Donald Mowat; The Eyes Of Tammy Faye – Linda Dowds
  • Stephanie Ingram
  • Justin Raleigh; House Of Gucci – Frederic Aspiras
  • Jane Carboni
  • Giuliano Mariana
  • Sarah Nicole Tanno

En uygun ses

  • Dune – Mac Ruth
  • Mark Mangini
  • Doug Hemphill
  • Theo Green
  • Ron Bartlett; Last Night In Soho – Colin Nicolson
  • Julian Slater
  • Tim Cavagin
  • Dan Morgan; No Time To Die – James Harrison
  • Simon Hayes
  • Paul Massey
  • Oliver Tarney
  • Mark Taylor; A Quiet Place Part II – Erik Aadahl
  • Michael Barosky
  • Brandon Proctor
  • Ethan Van Der Ryn; West Side Story – Brian Chumney
  • Tod Maitland
  • Andy Nelson
  • Gary Rydstrom

En yeterli özel görsel efektler

  • Dune – Brian Connor
  • Paul Lambert
  • Tristan Myles
  • Gerd Nefzer; Free Guy – Swen Gillberg
  • Brian Grill
  • Nikos Kalaitzidis
  • Daniel Sudick; Ghostbusters: Afterlife – Aharon Bourland
  • Sheena Duggal
  • Pier Lefebvre
  • Alessandro Ongaro; The Matrix Resurrections – Tom Debenham
  • Hew J Evans
  • Dan Glass, J. D. Schwaim; No Time To Die – Mark Bokowski
  • Chris Corbould
  • Joel Green
  • Charlie Noble

En güzel İngiliz kısa animasyon

  • Affairs Of The Arka – Joanna Quinn Les Mills
  • Do Not Feed The Pigeons – Jordi Morera
  • Night Of The Living Dread – Ida Melum
  • Danielle Goff
  • Laura Jayne Tunbridge
  • Hannah Kelso

En âlâ İngiliz kısa sineması

  • The Black Cop – Cherish Oteka
  • Femme – Sam H. Freeman
  • Ng Choon Ping
  • Sam Ritzenberg
  • Hayley Williams
  • The Palace – Jo Prichard
  • Stuffed – Theo Rhys
  • Joss Holden-Rea
  • Three Meetings Of The Extraordinary Committee – Michael Woodward
  • Max Barron
  • Daniel Wheldon

Yükselen yıldız mükafatı

  • Ariana DeBose
  • Harris Dickinson
  • Lashana Lynch
  • Millicent Simmonds
  • Kodi Smit-McPhee
(Visited 1 times, 1 visits today)
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku